امروز: چهارشنبه 3 بهمن 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب

مبانی نظری و پیشینه تحقیق باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب دسته: روانشناسی و علوم تربیتی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 61 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 75

روان درمانی بر اساس نوع بیماری و شدت آن و همچنین میزان كمكی كه نیازمند است به چند سطح قابل قسمت است كه از راهنمایی نسبتاً ساده ای برای درست دیدن مشكل به واسطه فرد مراجع شروع می شود تا حمایت و پشتیبانی برای گذراندن بحران و روان عمیق برای ایجاد تغییرات اساسی در بینش و رفتار

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 75

بشر در ابتدا امراض روانی را پدیده ای ماورا الطبیعه می دانست و از طریق جن گیری به درمان امراض می پرداخت. مثلا جمجمه را سوراخ می كرد و روح پلید را آزاد می كرد.

بقراط (460 تا 370 قبل از م) با تئوری های تازه خود اساس این علم را پایه ریزی كرد. او مركز فعالیت های بشر را مغز می دانست و اختلال در آن را سبب بروز امراض روانی می دانست.

تلاشی كه از زمان بقراط شروع شده بود به وسیله آریتوس Aritus و سورانوس Soranus ادامه یافت اما با مرگ یكی دیگر از علمای آن زمان به نام گالن Gallen (110-130 ق.م) متوقف ماند.

دانشمندان و حكما حالات نوروتیك را از روزگاران باستان می شناخته اند ملای رومی در مثنوی قصه كنیزكی كه دچار سودای عشق شده بود را می گوید كه چگونه ناكامی و محرومیت حالاتی از بیماری روانی را در او ایجاد كرده بود. طبیب الهی با پرستش و پاسخ نخست از ممالك شهرها و كوی و برزن نام می برد تا به دیار معشوق می رسد و سپس نام معشوق را جستجو می كند و با تدبیر حكیمانه كنیزك را درمان می كند.

بیانات دانشمندان اسلامی چون بوعلی سینا درباره ادراك، احساس، عواطف كه برای تبین آنها از زیر بنای زیستی استفاده های دقیقی انجام شده و متاسفانه به دلیل عدم آگاهی دانش پژوهان مسلمان و یا شاید سهل انگاری آنان نادیده گرفته شده است میدان بزرگی از تحقیق را در این زمینه پیش رو قرار می دهد.

در قرن شانزدهم شخصی به نام وایوز Vives یك قرن قبل از هایز و سه قرن قبل از فروید درباره افكار و تاثیر عواطف بر آن بحث می كرد و این نوشته ها شباهت بسیاری با نوشته های فروید دارد. پاراسلوس Paraceluses و وایر Weyer نیز سعی بر جدائی روان شناسی طبی از الهیات كردند.

در قرن نوزدهم هر چند در زمینه آناتومی و فیزیولوژی اعصاب پیشرفت محسوسی روی داد هنوز توسعه روان شناسی در اختیار فلاسفه ای چون: بیكن (قرن 17) دكارت قرن 18 هابز، مالبوانش و اسپینوزا بود.

در1796 م. ویلیام توك Tuke بیمارستانی در انگلستان ترتیب داد و فیلیپ پینل pinel در قرن 18 ریاست بزرگترین بیمارستان روانی فرانسه را به عهده گرفت و فرایك Fricke در سال 1795 در آلمان گامهایی در همین زمینه برداشت بنجامین راش Rash نیز در سال 1800 در آمریكا به اقدامات مشابهی دست زد.

ظهور مسمریزم Mesmerism در قرن نوزدهم و شناخت هیپنوتیزم در ایجاد پیسكوآنالیز و تئوری های جدید شخصیت تاثیر بسزایی داشت.

شاركو و برنهایم به منظور تحقیق و درمان از روش هیپنوتیزم كمك گرفتند. پیرژانه Jonet نیز با تحقیق در زمینه «از هم گسیختگی شخصیت» به پیشرفت این زمینه كمك كرد.

روان درمانی از سه جریان تاریخی ریشه می گیرد:

1- روش جادوئی برخورد با مشكلات انسانی.

2- روش های تداوی مذهبی.

3- روش های علمی در روان درمانی، (احمد احمدی 1363).

با وجود انكه بشر از دیرباز به نقش سازنده و پر اهمیت روابط كلامی در تغییر طرز فكر، احساس و رفتار آدمیان واقف بوده و همیشه این شیوه را در ترغیب افراد به انجام اموری كه مقبولیت اجتماعی داشته است به كار می داشته معهذا باید روان درمانی را به معنایی كه امروز در روان شناسی بالینی مطرح است دانشی نوخاسته دانست گرچه پینل در قرن 18 با سعی در شناخت هر چه بیشتر بیماران روحی و ایجاد روابط انسانی با آنان اصول روان درمانی را تا حدودی منظور داشت و با وجود انكه در همان قرن مسمر (Mosmer) پدیده روانی هیپنوتیزم را در درمان بعضی از ناراحتی ها به كار بست. معهذا باید اواخر قرن نوزدهم را سالهای آغاز كاربرد منظم تكنیك های روان شناسی در درمان بیماری های روانی بدانیم. شاركو (Charcot) با كاربرد هیپنوتیزم و بروئر با تشویق و ترغیب بیماران به بیان آزادانه آنچه در درون دارند و فراهم داشتن محیطی كه در آن بیمار بتواند بدون بازداری های گوناگون آنچه می خواهد بگوید فصل جدیدی را در درمان بیماری های روانی گشودند. فروید كه تحت تاثیر افكار شاركو و بروئر بود و خود نیز مدتی هیپنوتیزم را در موارد معینی به كار برده بود با مطالعه دقیق روش های پیشنهادی این دو و تجربیاتی كه خود اندوخته بود مكتب روان كاوی را بنیاد نهاد. نهضت او انگیزه ای بود برای روان شناسان اروپائی و امریكائی كه فصول جدیدتری بر كتاب روان درمانی بیفزاید و مكاتب نوینی را پیشنهاد نمایند (اخوت،1335)

همزمان با فروید پاولف به قوانینی كه حاكم بر ضوابط پاسخ ها و محرك های محیطی بود دست یافت. او نشان داد كه چگونه سگها را می توان در وضعیتی قرار داد كه باعث بروز رفتار نوروتیك گردد. پاولف بعدا از یافته های خود در مورد بیماری های روانی استفاده كرد. ثورندایك، واتسون و اسكینر در مورد یادگیری و شرطی شدن تحقیق كردند و قوانین یادگیری و شرطی های عاملی را بیان كردند. و نحوه یادگیری رفتار غیر عادی را بیان كردند. راجرز (Rogers)به مفهوم «خود» توجه كرد و مزلو، نیازهای انسانی را مورد تاكید قرار داد و فرانكل اشكال انسان را نداشتن معنایی در زندگی دانست.

مدل درمان علمی ابتدا بیشتر در پزشكی و به وسیله روان پزشكان انجام میگرفت. ولی از اواسط قرن اخیر در رشته های دیگری مثل روان شناسی بالینی نیز پدید آمد.

روان درمانی به عنوان نوعی درمان برای انواع مختلف مشكلات عاطفی و رفتاری به كار رفت. (احمد احمدی 1363).

در روان پزشكی تعدادی نظریه ها یا الگوها به عنوان مدل برای توجیه رفتار انسان مورد استفاده قرار می گیرند. هر نظریه سبب شناسی، روش درمانی مطابق خود را دارد كه بر مدلهای توضیحی اساسی مختلف رفتار مبتنی است. مثلا درمان های بیولوژیك، اساسی بیولوژیك برای رفتار قائل است و مداخله های مطابق آن درمان های بیولوژیك، نظیر پسیكوف فارماكونویژك و الكتروشوك درمانی را در بر می گیرد. سایر درمان ها رفتار را از دیدگاه هائی غیر بیولوژیك می بینند. و مداواهایی مطابق آن به طور كلی اصطلاحاً روان درمانی نامیده می شود. (كاپلان و سادوك 1990).

تعریف روان درمانی

لوئیس ولبرگ (Wolberg, Lewis) یكی از بزرگترین روان درمان گری های جهان در تعریف روان درمانی می گوید: «روان درمانی عبارت است از درمان مشكلاتی كه ماهیت عاطفی دارند. این درمان بر اساس روش های روان شناختی و به وسیله یك فرد متخصص كه با بیمار ارتباط خاص حرفه ای برقرار می كند و به منظور های زیر انجام می شود:

1- برطرف كردن، تغییر دادن و یا متوقف كردن علائم بیماری.

2- مداخله در الگوهای نابهنجار رفتار.

3- تقویت رشد و تكامل جنبه های سالم و مثبت شخصیت.

(سعید شاملو 1367)

منظور از روان درمانی درمان اختلالهای روانی به كمك تدابیر روان شناختی است (و نه تدابیر جسمانی و زیستی) این اصطلاح شیوه های درمانی گوناگونی را در بر میگیرد كه همه معطوف به یاری دادن به بیمار روانی است تا قادر شود رفتار و احساساتش را به گونه ای تغییر دهد كه بتواند از شیوه های بهتری برای كنارآمدن با فشارهای روانی و مردمان پیرامون خود بهره گیری كند (تكینسون و دیگران 1983).

مایر (Meyer, N-D) از درمان به عنوان داد و ستد یاد می كند و منظور او تمایل و توجه دو جانبه پزشك و بیمار در جریان درمان می باشد و تاكید می كند كه پزشك الزاماً باید خود را از هرگونه توجیه ثابت اجباری كه ناشی از عقیده به موازین علمی قبلی و روش های سابق است، پرهیز كرده دیدی كلی داشته باشد، به طور خلاصه می توان نظریه درمانی مایر را به شرح زیر بیان كرد:

- درمان روانی باید متوجه رفتار مداوم فرد در محیط یعنی در زمینه اجتماعی فرد باشد. زیرا نمونه های بارز رفتاری در هر زمان فرضی، نماینده مقطعی از شخصیت است. مفهوم این روش ، موضوع تهیه كامل شرح حال بیمار است.

- درمان باید در اطراف هر یك از سطوح تلفیقی شخصیت كه می توان آن را به عنوان مبدا اصلی اختلافهای كلی فرد، تصور نمود، متمركز باشد (ایزدی 1356)

روان درمانی به عنوان یك تكنیك درمانی در واژه نامه روان پزشكی چنین تعریف شده است:

رسیدن به كششها یا سائق های غریزی واپس زده و دفاعهای فرد در برابر این كشش ها از راه تحلیل تداعیهای آزاد، تفسیر رویاها- هیجان ها و رفتارهای فرد. (Rowe , 1984).


فهرست مطالب

تعریف روان درمانی

اهداف روان درمانی

درجات روانی درمانی

روش های روان درمانی

بیماری روانی از نظر فروید

فرضیه ها و مفاهیم بنیادی روانكاوی

تعریف روانكاوی

هدف روانكاوی و روان درمانی تحلیل

هدف روان درمانی تحلیل گر1

انسان از دیدگاه مكتب رفتار گرائی

فرضیه های رفتارگرای

بیماری روای از دیدگاه مكتب یادگیری

رفتاردرمانی

تكنیك های رفتاردرمانی

رفتار درمانی شناختی

انسان ازدیدگاه روان شناسی انسان گرایی

اصول و فرضیه های روانشناسی انسان گرایی

روان شناسی شناختی

فرضیات شناخت درمانی

انسان در نظریه شناختی

بیماری روانی در نظریه شناختی

اهداف روان درمانی شناختی

روش و شیوه شناخت درمانی

نقش درمانگر درنظریه شناختی

فنون و اجزا شناخت درمانی

محدودیت های شناخت درمانی

نظریه درمانی عقلانی عاطفی (الیس)

مفاهیم بنیادی نظریه الیس

نظریه شخصیت الیس

اضطراب و بیماری روانی در نظریه عقلانی و عاطفی

تفكرات غیر منطقی

روان درمانی در نظریه عقلانی عاطفی

فرایند درمانی

نقش درمانگر

اضطراب

سطوح اضطراب

خلاصه

مبانی نظری اضطراب

نظریه های یادگیری

نظریه های اصالت وجودی

نظریه های شناختی

نظریه های زیست شناختی

عوامل اضطراب و تنیدگی

پاسخ های سیستم ایمنی

پاسخ های شناختی به اضطراب

دو مورد از تحقیق انجام شده در زمینه این پژوهش

منابع

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : مبانی نظری و پیشینه تحقیق باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب , مبانی نظری و پیشینه تحقیق , باورهای غیر منطقی و میزان اضطراب , مبانی نظری , پیشینه تحقیق باورهای غیر منطقی میزان اضطراب

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر